کاربرد اندیکاتور RSI در تحلیل تکنیکال

5/5 - (3 امتیاز)

اندیکاتور RSI در تحلیل تکنیکال یکی از مهم‌ترین و بهترین و کاربردی‌ترین اندیکاتورهایی است که معامله‌گران در بازارهای مالی از آن استفاده می‌کنند، در این مقاله با کلایمکس به بررسی و آموزش این اندیکاتور خواهیم پرداخت.

اندیکاتور RSI در تحلیل تکنیکال چیست؟

در اندیکاتور RSI (شاخص قدرت نسبی) یکی از ابزارهای محبوب در تحلیل تکنیکال است که برای اندازه‌گیری سرعت و تغییرات حرکت قیمت استفاده می‌شود. این شاخص توسط J. Welles Wilder ابداع شده و معمولاً برای شناسایی شرایط اشباع خرید یا اشباع فروش در بازار به کار می‌رود. RSI به صورت یک نوسان‌سنج بین صفر و ۱۰۰ محاسبه می‌شود؛ مقادیر بالای ۷۰ نشان‌دهنده اشباع خرید و مقادیر زیر ۳۰ نشان‌دهنده اشباع فروش است.

اندیکاتور RSI مخفف عبارت Relative Strength Index است که اگر بخواهیم به صورت کامل در مورد فرمول محاسبه این اندیکاتور صحبت کنیم بسیار زمان‌بر و غیرکاربردی است که در این مقاله سعی می‌کنیم به کاربرد و معامله‌کردن با این اندیکاتور بپردازیم.

عملکرد اندیکاتور RSI

1- اندیکاتور RSI در طبقه‌بندی اسیلاتورها قرار دارد و عموماً شدت و ضعف روند را نمایش می‌دهد.

2- عموماً تنظیمات این اندیکاتور را روی میانگین عدد ۱۴ قرار می‌دهند که بهترین عملکرد را دارد.

3- این اندیکاتور به طور کلی از دو بخش اصلی تشکیل شده است که عبارتند از :

بخش اول را یک کانال تشکیل می‌دهد که در بازه ۳۰ تا ۷۰ اندیکاتور قرار دارد.

بخش دوم را میانگین نوسانگر ۱۴ تشکیل می‌دهد که در کل این اندیکاتور در حال نوسان است.

همان‌طور که در تصویر بالا نگاه می‌کنید اندیکاتور RSI برای شما به نمایش قرار داده شده است.

دو بخش اصلی این اندیکاتور که شامل کانال RSI و نوسانگر است برای شما نمایش داده شده است.

روش معامله‌کردن با اندیکاتور RSI

معامله‌کردن با اندیکاتور RSI بسیار ساده است، در واقع اندیکاتور RSI مومنتوم (قدرت و ضعف) روند را برای ما نمایش می‌دهد به این صورت که بخش بالایی اندیکاتور (بالای کانال 80) اشباع خرید را نشان می‌دهد و بخش پایین اندیکاتور (پایین کانال30) اشباع فروش را نشان می‌دهد.

اگر به تصویر زیر نگاه کنید نقاط اشباع خرید و اشباع فروش در تصویر زیر رسم شده است :

معامله‌کردن با نوسانگر

برای معامله‌کردن با نوسان‌گر که اصلی‌ترین بخش این اندیکاتور است باید به حرکت نوسان گر نگاه کنیم به این صورت که اگر نوسان‌گر RSI در بخش پایین باشد (‌در محدوده 30 و پایین تر‌) یعنی قدرت روند تمام شده و روند به اتمام رسیده است. اگر نوسان‌گر در بخش بالایی اندیکاتور (محدوده 70 به بالاتر) باشد یعنی قدرت روند در روند صعودی قیمت تمام شده و باید کم کم منتظر اصلاح باشیم. 

مثال شماره اول

اگر به تصویر زیر نگاه کنید اندیکاتور RSI در نمودار قیمت بیت کوین قرار داده شده است :

در نمودار بیت کوین سطوح حمایت و مقاومت اصلی رسم شده است و اگر نگاه کنید بیت کوین در زمانی که در قیمت 30 هزار دلار در حال نوسان بود اندیکاتور RSI نوسانگر خود را روی محدوده اشباع فروش قرارداده بود به این معنا که دیگر روند قدرت قبل را ندارد و می‌توان کم کم انتظار بالا رفتن را داشت.

و اگر به قیمت بیت کوین در محدوده 60 دلار که با فلش های قرمز رنگ نمایش داده شده است نگاه کنید خواهید که نوسانگر در سقف کانال RSI  قرار گرفته که سقف کانال محدوده اشباع خرید می‌باشد و زمانی که در محدوده اشباع خرید هستیم به این معنا است که روند تمام شده و کم کم باید منتظر اصلاح قیمت باشیم.

مثال شماره دوم

نمودار اتریوم در تایم فریم روزانه در بخش ریز مشاهده می‌کنید که :

قیمت در سقف قیمت قرار دارد و اندیکاتور RSI در نقطه اشباع خرید قرار گرفته است و اندیکاتور در حال سیگنال فروش صادر کردن است.

و همین‌طور اگر به فلش های سبز رنگ نگاه کنید خواهید دید که اندیکاتور در کف قرار گرفته و نوسانگر در کف قیمت در حال نوسان است.

معامله کردن با استفاده از واگرایی‌ها

واگرایی‌ها یکی از دیگر قابلیت های اندیکاتور RSI است که میتوان به راحتی در سقف‌ها متوجه ریزش و یا ادامه صعودی شد و همین‌طور در کف‌ها متوجه ادامه اصلاح و یا افزایش قیمت شد، که در مقاله واگرایی به صورت کامل این نکته بررسی گردیده است.

واگرایی‌ها قدری مهم حیاتی هستند که اگر بخواهیم به صورت درست آموش دهیم دراین مقاله نمی‌گنجد . برای آموزش واگرایی‌ها می‌توانید به مقاله واگرایی‌ها مراجعه کنید.

نکات مهم اندیکاتور RSI در تحلیل تکنیکال

  • نقاط اشباع خرید و اشباع فروش اندیکاتور RSI به شدت مهم است.
  • سقف و کف کانال برای قیمت یک مقاومت و حمایت محسوب می‌شود.
  • بهتر است از این اندیکاتور برای تایید گرفتن استفاده شود.
  • رسم و شکست تمام خطوط روند در اندیکاتور RSI به شدت مهم است.
  • نسبت 50 اندیکاتور RSI یک سطح حمایتی و مقاومتی محسوب استاتیکی مهم محسوب می‌شود.

نکته مهم

اندیکاتور RSI مانند دیگر اندیکاتورها احتمال نقض شدن دارد و می‌تواند در نقاط اشباع خرید و یا اشباع فروش قیمت رشد بیشتری کند ولی عموماً با درصد برد بالاتری این نقاط باعث واکنش قیمت می‌شود.

اندیکاتور RSI یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین اندیکاتورهای است که در عرصه معامه‌گری می‌توان استفاده کرد. در این مقاله سعی کردیم به صورت کامل این اندیکاتور را آموزش بدهیم و همواره باید در ذهن خودمان این نکته را به یاد داشته باشیم که از اندیکاتورها بهتر است به عنوان تاییدکننده برای یک معامله استفاده کرد. موفق و پر سود باشید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *