صرافی غیرمتمرکز چیست و چه فرقی با صرافی متمرکز دارد؟ +معرفی نمونه

امتیاز ثبت کنید

طی سال‌های اخیر بازار ارزهای دیجیتال شاهد پیشرفت و توسعه‌های بسیاری بوده و هر روز به تعداد فعالان و سرمایه‌گذاران در این بازار افزوده می‌شود. صرافی‌ها به عنوان پل ارتباطی بین افراد و بازار ارزهای دیجیتال، نقشی کلیدی در انجام معاملات دارند و به کاربران اجازه می‌دهند تا ارزهای دیجیتال خود را خریداری، فروش، یا معاوضه کنند. در این میان صرافی‌های غیرمتمرکز(Decentralized Exchanges) یا DEX امکان تجارت همتا به همتا (P2P) ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کنند. صرافی‌های غیرمتمرکز نسل جدیدی از صرافی‌های رمزارز هستند که تلاش می‌کنند با رفع مشکلات صرافی متمرکز (Centralized Exchange)، تبدیل به یک بازیگر کلیدی در بازار ارزهای دیجیتال شوند. صرافی‌های غیرمتمرکز با توجه به مزایای قابل‌توجهی که دارند، یکی از بهترین گزینه‌ها کاربران ایرانی محسوب می‌شوند. در این مقاله کلایمکس، به این سوال جواب می‌دهیم که صرافی غیر متمرکز چیست، چه تفاوتی با صرافی‌های متمرکز دارد، چه مزایا و معایبی دارد و در بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز بازار ارزهای دیجیتال را به شما معرفی می‌کنیم.

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

صرافی ارزدیجیتال محلی برای خرید و فروش ارز به صورت اینترنتی است. صرافی‌های معمولی برای سرویس‌دهی مناسب به کاربران و سرعت بخشیدن به فرایند معامله، به صورت متمرکز فعالیت می‌کنند که به آنها صرافی‌های متمرکز (Centralized Exchanges) می‌گویند. در واقع آنها در یک سرور قدرتمند مرکزی اطلاعات تمامی کاربران را ذخیره می‌کنند. این مسئله برای بسیاری از کاربران و فعالان دنیای رمزارز، نقطه ضعف به شمار می‌آید. صرافی غیرمتمرکز در تلاش است تا این نقطه ضعف را برطرف کند.

صرافی غیر متمرکز یا (Decentralized Exchange (DEX یک سرویس آنلاین همتا-به-همتا (P2P) است که امکان معامله مستقیم بین دو کاربر را بدون هیچ واسطه‌ای فراهم می‌کند. صرافی‌های غیرمتمرکز (Decentralized Exchanges) به قراردادهای هوشمند متکی هستند تا به معامله‌گران اجازه دهند بدون واسطه، سفارشات را اجرا کنند. صرافی‌های غیرمتمرکز به کاربران اجازه می‌دهند به کمک قراردادهای هوشمند پشت پلتفرم معاملاتی، مستقیماً از کیف پول خود معامله کنند. معامله‌گران از وجوه خود محافظت می‌کنند و در صورت بروز اشتباهاتی مانند گم کردن کلید خصوصی یا ارسال وجوه به آدرس‌های اشتباه، مسئول از دست دادن سرمایه خود هستند. محبوب‌ترین DEX‌ها بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده‌اند.

صرافی غیرمتمرکز DEX چگونه کار می‌کند؟

از آنجایی که صرافی‌های غیرمتمرکز بر روی شبکه‌های بلاک چین ساخته می‌شوند که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند و کاربران در آن وجوه خود را نگه می‌دارند، هر معامله شامل کارمزد تراکنش همراه با کارمزد معامله می‌شود. معامله‌گران برای استفاده از DEX با قراردادهای هوشمند در بلاک چین تعامل دارند.

سه نوع اصلی از صرافی‌های غیرمتمرکز DEX وجود دارد:

 • بازارسازان خودکار (Automated market makers)
 • دفترچه‌های سفارش (Order books DEXs)
 • تجمیع‌کننده‌ها (DEX aggregators)

هر کدام از انواع صرافی‌های غیرمتمرکز به کاربران اجازه می‌دهند تا به طور همتا به همتا از طریق قراردادهای هوشمند مستقیماً با یکدیگر معامله کنند. اغلب صرافی‌های غیرمتمرکز با استفاده از مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند، قیمت ارزهای دیجیتال مختلف را به‌صورت الگوریتمی تعیین می‌کنند و از حوضچه‌های نقدینگی (liquidity pools) استفاده می‌کنند.

تفاوت صرافی متمرکز و صرافی غیرمتمرکز

تفاوت اصلی بین صرافی های غیرمتمرکز (Decentralized Exchanges) و صرافی‌های متمرکز (Centralized Exchanges) از نظر سرپرستی است. در اکثر صرافی‌های متمرکز و معتبر، کاربران باید تایید هویت شوند و دارایی‌های دیجیتال خود را در کیف پول‌هایی که صرافی‌ها تعیین کرده‌اند ذخیره کنند. هدف صرافی‌های متمرکز راحت‌تر کردن معاملات بین کاربران، جلوگیری از کلاهبرداری و سو استفاده است. به همین دلیل به‌طور کامل کنترل معاملات را در دست دارند. برای مثال شما می‌توانید به راحتی در یک صرافی متمرکز و معتبر مانند نوبیتکس قیمت ارزهای دیجیتال را مشاهده کنید و در کمترین زمان اقدام به معامله نمایید. چنین ویژگی تنها با کنترل کامل معاملات امکان‌پذیر است. صرافی‌های غیرمتمرکز هرگز دارایی‌های مشتری را نگه نمی‌دارند، در عوض همه تراکنش‌ها توسط قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز انجام می‌شوند. همچنین صرافی‌های متمرکز سطح نقدینگی بالاتری را نسبت به صرافی‌های متمرکز جذب می‌کنند. به‌طور کلی صرافی‌ها 100٪ بدون ریسک نیستند، با این‌حال در صرافی‌های غیرمتمرکز با انجام تراکنش‌ها توسط قراردادهای هوشمند، امکان بروز آسیب از طرف هکرها وجود دارد.

ویژگیصرافی‌های متمرکز (CEX)صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)
حریم خصوصی (Privacy)احراز هویت مشتری (KYC) لازم استامکان معامله ناشناس
امنیت (Security)بیشتر مستعد هک شدن استکمتر مستعد هک شدن است
نقدینگی (Liquidity)نقدینگی بیشترنقدینگی کمتر
هزینه‌ها (Fee)هزینه‌های بالاترهزینه‌های کمتر
سرعت (Speed)زمان معاملات سریعترزمان معاملات کندتر
تجربه‌ی کاربر (User Experience)رابط کاربر پسندپیچیده است چون نیاز به تعامل با قراردادهای هوشمند دارد
معامله (Trading)خرید و فروش ساده شده توسط صرافیتجارت همتابه‌همتا

مهم‌ترین نکات در زمان هنگام انتخاب صرافی غیرمتمرکز

فاکتورهای مهمی در زمان انتخاب یک صرافی غیر متمرکز DEX وجود دارد که حتما باید به آنها توجه کنید. چند مورد از مهم‌ترین موارد عبارت‌اند از:

 • شهرت Reputation

اکثر DEXها توسط DAOها اداره می‌شوند و یک جامعه فعال دارند. جامعه صرافی غیرمتمرکز مورد نظر خود را بشناسید تا بتوانید در صورت بروز هرگونه مشکل از بازخوردهای آنها استفاده کنید.

 • امنیت Security

با توجه به تعداد زیاد هک‌ها، rug pulls، حملات بریج و … حتما DEX مورد نظر خود را از نظر پس‌زمینه امنیتی بررسی کنید.

 • یکپارچه‌سازی با کیف پول Integration with Wallets

بررسی کنید که آیا dex شما با کیف پولی که استفاده می‌کنید ادغام می‌شود یا خیر. برخی از صرافی‌های غیرمتمرکز با استفاده از قابلیت WalletConnect با اکثر کیف پول‌ها ادغام می‌شوند.

 • تجربه کاربری User Experience

استفاده از برخی DEXها آسان است، در حالی که برخی از آنها رابط کاربری پیچیده‌ای دارند.

 • هزینه‌ها Fees

همه صرافی‌های غیرمتمرکز هزینه‌های متفاوتی دریافت می‌کنند. با استفاده از یک صرافی غیرمتمرکز مانند 1inch  می‌توانید کارمزدها را مقایسه کنید تا ارزان‌ترین معامله را انجام دهید.

نمونه های صرافی های غیرمتمرکز

1. OKX یکی از بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز

OKX یک نمونه معروف صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال در بازار است که به‌عنوان یک صرافی غیرمتمرکز جمع‌کننده (Decentralized Exchange Aggregator) عمل می‌کند.  OKX DEX قیمت‌های بیش از 200 صرافی غیرمتمرکز شخص ثالث را جمع‌آوری می‌کند که باعث می‌شود معامله‌گران بهترین قیمت را در زمان خرید و در زمان فروش در اختیار داشته باشند. علاوه‌براین، OKX DEX از 15 شبکه بلاک چین پشتیبانی می‌کند و معامله متقابل زنجیره‌ای (Cross-Chain Trading) را امکان‌پذیر می‌کند. برای مثال، این بدان معناست که یک سرمایه‌گذار می‌تواند فوراً USDT (اتریوم) را با BUSD (بایننس) با بهترین نرخ ارز در بازار مبادله کند.  OKX اساسا یک واسطه بین سرمایه گذاران و DEXهای شخص ثالث است.

مزایای صرافی غیرمتمرکز OKX

 • جمع‌آوری بهترین قیمت‌های بیش از ۲۰۰ صرافی غیرمتمرکز
 • پشتیبانی از ۱۵ شبکه بلاک چین
 • امکان تبادل زنجیره‌ای

معایب صرافی غیرمتمرکز OKX

 • عدم نمایش هزینه کمیسیون تا زمانی ایجاد سفارش

2. Uniswap یکی از بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز جهان

Uniswap یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز از لحاظ حجم معاملات است. یونی سواپ در توکن‌های ERC-20 تخصص دارد و توکن‌های تازه راه‌اندازی شده ERC-20، اکثرا یونی سواپ را به‌عنوان فهرست اولیه مبادله خود انتخاب می‌کنند. البته این صرافی غیرمتمرکز از سایر شبکه‌های بلاک چین نظیرBinance Smart Chain، Polygon، Celo، Optimism و Arbitrum نیز پشتیبانی می‌کند که آن را تبدیل به یکی از بهترین DEXها برای مبادله‌های زنجیره متقابل می‌کند. UniSwap از رابط کاربری ساده‌ای برخوردار است و معمولا معاملات در آن با سرعت بالایی انجام می‌شوند. همچنین شما می‌توانید ارز یونی سواپ را از صرافی آنلاین نوبیتکس خریداری کنید. برخی از محبوب ترین استخرهای نقدینگی موجود در یونی سواپ عبارت‌اند از:

 •  USDC/ETH
 •  DAI/USDC 
 •  WBTC/ETH

اشکال اصلی یونی سواپ این است که ۰.۳٪ کارمزد معاملات دریافت می‌کند.

مزایای صرافی غیرمتمرکز UniSwap

 • بدون نیاز به احراز هویت
 • یکی از بهترین مبادلات غیرمتمرکز برای yield farming
 • پشتیبانی از بیشتر از 300 dApp

معایب صرافی غیرمتمرکز UniSwap

 • ۰.۳٪ کارمزد معاملاتی

3. PancakeSwap – مناسب برای معامله توکن‌های BSC

PancakeSwap یکی از بزرگترین صرافی های غیرمتمرکز رمزنگاری برای معامله توکن‌های زنجیره هوشمند بایننس (BSC) است. به زبان ساده، هنگامی که یک توکن BSC تازه راه‌اندازی شده پیش فروش خود را تکمیل کرد، PancakeSwap اغلب اولین فهرست صرافی است.  از لحاظ عملکردی، پنکیک سواپ شباهت بسیار زیادی به یونی‌سواپ روی شبکه اتریوم وسوشی سواپ دارد. PancakeSwap رابط کاربری ساده‌ای دارد که خرید، فروش و تجارت توکن‌های BSC را آسان می‌کند. به عنوان مثال، این فقط یک مورد اتصال یک کیف پول پشتیبانی شده است، انتخاب توکن‌هایی که باید مبادله شوند، و تراکنش تقریباً بلافاصله تکمیل می‌شود. وقتی صحبت از کارمزد به میان می‌آید، پنکیک سواپ 0.25٪ کارمزد از خریداران و فروشندگان دریافت می‌کند. معاملاتی که در این پلتفرم انجام می‌شوند همتابه‌همتا نیستند و برای مدیریت آنها از استخر نقدینگی (Liquidity Pool) استفاده می‌شود. نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم نحوه تامین نقدینگی در این پلتفرم است. در پنکیک سواپ از مدل بازارساز خودکار (AMM) برای تامین نقدینگی کسانی که در این بستر معاملات خود را انجام می‌دهند استفاده می‌شود. از ویژگی‌ها پنکیک سواپ این است که از استیکینگ Staking و ییلد فارمینگ Yield Farming پشتیبانی می‌کند.

مزایای صرافی غیرمتمرکز PancakeSwap

 • بهترین صرافی غیرمتمرکز رمزنگاری برای تجارت توکن‌های BSC
 • بدون نیاز به حساب کاربری

معایب صرافی غیرمتمرکز PancakeSwap

 • پشتیبانی فقط از زنجیره هوشمند Binance
 • عدم پشتیبانی از حساب‌های پس‌انداز
 • اجازه خرید شت کوین و توکن های بی پشتوانه

4. 1Inch

1 اینچ از نظر فنی یک dex نیست، یک تجمیع‌کننده قیمت Dex است. 1 اینچ به شما کمک می‌کند کمترین کارمزد را برای انجام یک معامله در صرافی‌های مختلف پیدا کنید. 1inch این کار را با استفاده از یک الگوریتم و قراردادهای هوشمند، برای دسترسی به قیمت‌های زنده و ارائه آنها به کاربران انجام می‌دهد تا مطمئن شود که همیشه ارزان‌ترین کارمزد و بهترین قیمت را برای ارز دیجیتال خود دریافت می‌کنید. همچنین 1 اینچ دارای استخرهای نقدینگی خاص خود است که می‌توانید نقدینگی را در اختیار آنها قرار دهید و در ازای انجام آن پاداش دریافت کنید.

مزایای 1Inch

 • پیدا کردن بهترین نرخ برای معامله
 • پشتیبانی از بسیاری از ارزهای دیجیتال، کیف پول‌ها و بلاک چین‌ها

معایب 1Inch

 • عدم امکان خرید رمزارز با ارز فیات 
 • رابط کاربری نامناسب برای سرمایه‌گذارن مبتدی

5. Binance DEX صرافی غیر متمرکز بایننس

بایننس یک صرافی ارز دیجیتال در جهان است و نسخه غیر متمرکز آن نیز به عنوان یکی از صرافی‌های غیر متمرکز رمزارز در جهان شناخته می‌شود. صرافی غیر متمرکز بایننس از هسته تکنولوژی بایننس چین برای انجام معاملات خود استفاده می‌کند به همین دلیل ظرفیت معاملات آن تقریبا با خود Binance است. به این ترتیب مشکل سرعت و توان که در بسیاری از صرافی‌های غیر متمرکز دیگر وجود داشت در صرافی غیر متمرکز بایننس وجود ندارد. علاوه بر این Binance DEX از کیف پول‌های سخت افزاری و نرم‌افزاری نیز پشتیبانی می‌کند و کارمزد آن نیز معمولا بسیار ناچیز است. استفاده از این صرافی تا زمانی که با IP ایران وارد آن نشوید امکان‌پذیر است.

مزایای صرافی غیرمتمرکز Binance

 • کارمزد معاملاتی پایین
 • رابط کاربرپسند

6. IDEX صرافی غیر متمرکز IDEX؛ اولین صرافی قرار داد های هوشمند غیر متمرکز مبتنی بر اتریوم

صرافی غیر متمرکز IDEX امکانات بسیار خوبی دارد و تا حدود زیادی از لحاظ محیط کاربری شبیه به صرافی‌های متمرکز است. IDEX اولین صرافی قراردادهای هوشمند غیر متمرکز مبتنی بر اتریوم است که امکانات کاملی برای ترید سریع و با حجم نسبتا بالا را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. همچنین در این صرافی غیرمتمرکز با تامین نقدینگی استخرها می‌توان کسب دآامد کرد.

مزایا صرافی غیرمتمرکز IDEX

 • معامله‌ی بسیار امن
 • امکان کسب پاداش با استیکینگ

معایب صرافی غیرمتمرکز IDEX

 • عدم امکان معامله با بیت کوین

7. Quickswap صرافی غیر متمرکز کوییک سواپ

تصویر پانزده – آلت: صرافی غیرمتمرکز QuickSwap

صرافی غیرمتمرکز Quickswap از انشعاب صرافی غیرمتمرکز Uniswap به وجود آمد. این صرافی بر روی شبکه پالیگان فعالیت می‌کند و از راهکارهای لایه دو بهره می‌برد، بنابراین بسیار سریع است و کارمزد تراکنش در آن به نسبت سایر صرافی‌ها بسیار کمتر است. این صرافی از بیش از ۲۰۰۰ جفت ارز پشتیبانی می‌کند و معمولا از نقدینگی مناسبی برخوردار است.

مزایای صرافی غیرمتمرکز QuickSwap

 • طراحی بصری کاربرپسند
 • سرعت معاملات بالا
 • بدون نیاز به ثبت نام

معایب صرافی غیرمتمرکز QuickSwap

 • خطر از دست دادن دائمی

نقاط قوت و ضعف صرافی‌های غیرمتمرکز

آشنایی با نقاط قوت و ضعف صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید در مورد استفاده یا عدم استفاده از آنها تصمیم بگیرید. در ادامه به بررسی مهم‌ترین مزایا و معایب صرافی‌های غیرمتمرکز می‌پردازیم.

معماری توزیع‌شده و امنیت بیشتر:

اصلی‌ترین مزیت صرافی‌های غیرمتمرکز، معماری توزیع شده و غیر متمرکزی است که از کنترل شدن معاملات توسط یک شخص یا سازمان جلوگیری می‌کند. از دیگر مزایای مهم DEXها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در دسترس بودن توکن‌ها Token Availability

صرافی‌های غیرمتمرکز برخلاف صرافی‌های متمرکز، می‌توانند شامل هر توکنی باشند که روی بلاک چین ساخته شده است. اگر علاقه‌مند به یافتن یک توکن پر پتانسیل هستید، استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز انتخاب مناسبی است. DEXها تعداد نامحدودی از توکن ها را ارائه می‌دهند. معنی این موضوع این است که پروژه‌های جدید قبل از لیست شدن در صرافی‌های متمرکز، در این صرافی‌ها فهرست می‌شوند.

 • ناشناس بودن Anonymity 

هنگامی که کاربران یک ارز دیجیتال را با ارز دیگری مبادله می‌کنند، ناشناس بودن آنها در DEX حفظ می‌شود و نیازی به گذراندن فرآیند شناسایی استاندارد KYC (احراز هویت) نیست.  در نتیجه، DEXها افراد زیادی را که مایل به شناسایی نیستند جذب می‌کنند.

 • کاهش خطرات امنیتی Reduced Security Risks

دارایی‌های کاربران در صرافی های DEX ذخیره نمی‌شود. از طرفی هک کردن یک سیستم توزیع‌شده بسیار سخت و مشکل است. بنابراین امنیت دارایی‌ها و اطلاعات در DEX بیشتر خواهد بود.

 • کاهش ریسک طرف مقابل Reduced counterparty risk

ریسک طرف مقابل زمانی اتفاق می‌افتد که طرف دیگر درگیر در معامله، بخشی از معامله را انجام ندهد و تعهدات قراردادی خود را نپذیرد. از آنجایی که صرافی‌های غیرمتمرکز بدون واسطه و بر اساس قراردادهای هوشمند کار می‌کنند، این ریسک حذف می شود.

 • جلوگیری از دستکاری در معاملات Prevent manipulation in transactions

در گذشته سابقه داشته که بعضی از صرافی‌ها با دستکاری در معاملات باعث بالا رفتن یا پایین آمدن قیمت‌ها شده‌اند. در صرافی غیرمتمرکز امکان چنین کاری به حداقل می‌رسد.

 • همیشه تحت نظارت یا مجوز نیست Not always regulated or licensed

یکی از مشکلاتی که خصوصا ما ایرانی‌ها با آن روبه‌رو هستیم، مسئله محدودیت‌های خارجی و قوانین داخلی کشورها است. صرافی‌های بین المللی به ایرانی‌ها خدمات ارائه نمی‌کنند و حتی دارایی‌های آنها را مسدود می‌کنند. صرافی‌های غیرمتمرکز این مشکل را هم حل کرده‌اند. زیرا هیچ‌کس حق محدود کردن کسی برای استفاده از امکانات این صرافی‌ها را ندارد. به همین خاطر صرافی غیرمتمرکز برای ایرانیان به طور قطع یکی از بهترین گزینه‌ها است.

انواع صرافی غیرمتمرکز

انواع صرافی‌های متمرکز شامل موارد زیر است:

Automated market makers بازارسازان خودکار

بازارسازان خودکار (Automated market makers) بخشی از اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) هستند. آنها اجازه می‌دهند دارایی‌های دیجیتال به روشی بدون مجوز و خودکار با استفاده از استخرهای نقدینگی به جای بازار سنتی خریداران و فروشندگان معامله شوند. AMM ها بر قراردادهای هوشمند متکی هستند و برای حل مشکل نقدینگی ایجاد شدند. این صرافی‌ها اغلب بر اساس میزان وجوه قفل شده در قراردادهای هوشمندشان به نام کل ارزش قفل شده (TVL) رتبه‌بندی می‌شوند. قراردادهای هوشمند این صرافی‌های غیرمتمرکز به جای تطبیق سفارش‌های خرید و فروش، از مجموعه‌هایی از دارایی‌های از پیش تأمین‌شده استفاده می‌کنند که به عنوان استخر نقدینگی شناخته می‌شوند. استخرهای نقدینگی را می‌توان برای اهداف مختلف بهینه کرد و ثابت می‌کند که ابزار مهمی در اکوسیستم DeFi هستند. در حالی که اکثر طرح‌های فعلی AMM با ارزهای رمزنگاری شده سروکار دارند، AMM‌ها همچنین می‌توانند برای تسهیل مبادله NFT، دارایی‌های توکن‌شده در دنیای واقعی (tokenized real-world assets)، اعتبارات کربن (carbon credits) و موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرند. برخی از AMM DEXهای محبوب عبارتند از Bancor، Balancer، Curve، PancakeSwap، Sushiswap، Trader Joe و Uniswap.

Order book DEXs دفترچه‌های سفارش

Order Book DEX Standard مجموعه‌ای پیشنهادی از مشخصات رابط است که پروتکل مبادله غیرمتمرکز (DEX) را برای معاملات دارایی‌ها با استفاده از دفترچه سفارش تعریف می‌کند. این استاندارد مجموعه‌ای از عملکردها را ارائه می‌دهد که به کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌ها را در یک صرافی غیرمتمرکز سپرده‌گذاری، برداشت و معامله کنند. علاوه‌براین، یک طرح جدید برداشت دو مرحله‌ای را برای تضمین امنیت دارایی کاربران و صرافی پیشنهاد می‌کند و به مشکلات اعتماد کاربران به صرافی رسیدگی می‌کند.

دفترچه‌های سفارش، سوابق تمام سفارش‌های باز برای خرید و فروش دارایی‌ها را برای جفت دارایی‌های خاص جمع‌آوری می‌کنند. سفارش های خرید نشان می‌دهد که یک معامله‌گر مایل به خرید یا پیشنهاد برای یک دارایی با قیمتی خاص است، در حالی که سفارش‌های فروش نشان می‌دهد که یک معامله‌گر آماده است تا قیمت خاصی را برای دارایی مورد بررسی بفروشد یا درخواست کند. اختلاف بین این قیمت‌ها عمق دفترچه سفارش و قیمت بازار در بورس را تعیین می‌کند.

DEXهای سفارشی دارای دو نوع هستند: 

 • دفترچه‌های سفارش روی زنجیره On-Chain Order Books
 • دفترچه‌های سفارش خارج از زنجیره Off-Chain Order Books

ذکر این نکته ضروری است که DEXهای دفتر سفارش اغلب از مشکلات نقدینگی رنج می برند. از آنجایی که آنها اساساً با صرافی‌های متمرکز رقابت می‌کنند و به دلیل آنچه که برای انجام تراکنش‌های زنجیره‌ای پرداخت می‌شود، هزینه‌های اضافی را متحمل می‌شوند، معامله‌گران معمولاً به پلتفرم‌های متمرکز پایبند هستند. 

DEX Aggregators صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع‌کننده

تجمیع‌کنندگان DEX از چندین پروتکل و مکانیسم مختلف برای حل مشکلات مرتبط با نقدینگی استفاده می‌کنند. این پلتفرم‌ها اساسا نقدینگی را از چندین DEX جمع‌آوری می‌کنند تا لغزش (slippage) در سفارش‌های بزرگ را به حداقل برسانند، کارمزد سوآپ و قیمت توکن را بهینه کنند و بهترین قیمت ممکن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به معامله‌گران ارائه دهند. محافظت از کاربران در برابر اثر قیمت گذاری و کاهش احتمال تراکنش‌های ناموفق دو هدف مهم دیگر تجمیع‌کننده‌های DEX است. برخی از تجمیع‌کنندگان DEX نیز از نقدینگی پلتفرم‌های متمرکز استفاده می‌کنند تا تجربه بهتری را به کاربران ارائه دهند، در حالی که با استفاده از یکپارچگی با صرافی‌های متمرکز خاص، غیرقانونی باقی می‌مانند.

نحوه استفاده از صرافی های غیرمتمرکز

استفاده از یک صرافی غیرمتمرکز شامل فرآیند ثبت‌نام نمی‌شود و برای تعامل با این پلتفرم‌ها، حتی به آدرس ایمیل نیاز ندارید. در عوض، معامله‌گران به یک کیف پول سازگار با قراردادهای هوشمند در شبکه صرافی نیاز دارند. هر کسی که تلفن هوشمند و اتصال اینترنت دارد، می‌تواند از خدمات مالی ارائه شده توسط DEX استفاده کنید. برای استفاده از DEXها، اولین قدم این است که مشخص کنید قصد استفاده از کدام شبکه بلاک چین را دارید. مورد بعدی این است که یک کیف پول سازگار با شبکه مشخص شده انتخاب کنید و توکن بومی آن را بخرید(توکن بومی سکه‌ای است که برای پرداخت هزینه تراکنش در یک شبکه خاص استفاده می‌شود). برنامه‌های افزودنی کیف پول تعامل با برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) مانند DEX را آسان می‌کند. پس از انجام مراحم فوق به‌راحتی می‌توانید توکن‌های مورد نظر خود را از طریق صرافی‌های غیرمتمرکز معامله کنید.

کلام پایانی؛ صرافی غیر متمرکز گزینه‌ای مناسب برای کاربران ایرانی

صرافی‌های غیرمتمرکز DEX بخشی مهم و اساسی در اکوسیستم ارزهای دیجیتال هستند که به کاربران اجازه می‌دهند دارایی‌های دیجیتال را به صورت همتابه‌همتا (P2P) و بدون نیاز به واسطه مبادله کنند. این صرافی‌ها یک جایگزین عالی برای صرافی‌های متمرکز هستند که امکان ناشناس بودن در معاملات، کارمزدهای پایین‌تر و حتی کسب سود بیشتر را برای کاربران خود فراهم می‌کنند.  این صرافی‌ها طی سال‌های اخیر با افزایش پذیرش از سوی کاربران مواجه شده‌اند و گزینه‌ای مناسب برای کاربران ایرانی نیز محسوب می‌شوند. در این مقاله سعی کردیم با معرفی این‌که صرافی غیرمتمرکز چیست، چگونه کار می‌کند، چه مزایا و معایبی دارد و بیان تفاوت‌های آن نسبت به صرافی متمرکز، شما را در انتخاب بهترین صرافی غیرمتمرکز راهنمایی کنیم.

3 دیدگاه در مورد “صرافی غیرمتمرکز چیست و چه فرقی با صرافی متمرکز دارد؟ +معرفی نمونه

 1. سلام و درود بر شما دوست عزیز سپاسگزارم از شما
  خیلی عالی هست دوست عزیز درود و سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *